Coraz więcej firm zaczyna korzystać z alternatywnych źródeł dostarczania energii. W związku z rosnącymi cenami za energię, ludzie szukają rozwiązań. W dzisiejszym świecie produkuje się coraz więcej energii pozyskanej z różnego rodzaju urządzeń.
Energia nie tylko z wiatru!
Jeszcze do nie dawna najwięcej produkowanej energii pochodziła z turbin wiatrowych. Jak łatwo można zauważyć w Polsce turbiny wiatrowe występują głównie w północnej części kraju. Spowodowane jest to bliskością do morza, a co za tym idzie większymi wiatrami.
Wiatr jednak w Polsce nie wieje cały czas, co zmniejsza ilość produkowanej energii. Dlatego stosujemy inne metody odzyskiwania energii. Jednym ze sposobów jest stosowanie młynów wodnych. Technikę tą stosowano od bardzo dawna w pierwszych automatycznych młynach.
Energia dla firm przez cały rok
Firmy produkcyjne, posiadające pomieszczenia o dużej powierzchni dachu mogą powierzchnię tą wyposażyć w panele fotowoltaiczne, które skupiają i absorbują promienie słoneczne zmieniając się w elektryczność. Sprawdź tutaj.
Wydatek jaki owa forma poniesie na montaż elementów nie jest wcale mały, bo jeden tego typu panel może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście po montażu można zauważyć znaczny spadek w kosztach energii.
Jak to działa?
Panele fotowoltaiczne aby przekształcić energię słoneczną w elektryczną potrzebują pewnego rodzaju przetwornicy nazywanej profesjonalnie inwerterami solarnymi. Moc tych przetwornic może być różna. Małe – jednofazowe inwertery nadają się bardziej do zastosować w domach jednorodzinnych. Duża firma powinna zainwestować w trójfazowe. To, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybierzemy ma duży wpływ na ilość energii jaka do nas powróci.
A co gdy nie ma słońca?
To, że słońca nie ma jest fizycznie nie możliwe. Ale faktycznie, czy panele tego typu działają przykładowo w zimę, gdy do ziemi dociera mniejsza ilość promieni słonecznych?
Oczywiście, że tak. Przykładem tego mogą być nasi sąsiedzi z zachodu – Niemcy. W ich kraju zdecydowana większość energii z odnawialnych źródeł jest właśnie produkowana przez solary słoneczne.
Wiadomo, w lato panele fotowoltaiczne są oczywiście dużo bardziej wydajne, jednak w zimę też robią dużo dobrego.