Jak będzie produkowany prąd elektryczny w Polsce?

Choć przez chwilę mogło się wydawać, że elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii będzie przybywać, sytuacja zmieniła się w tym roku. Rozwój elektrowni wiatrowych i wzrost popularności paneli fotowoltaicznych wśród osób fizycznych, pozwalały przypuszczać, że w tę stronę będziemy się kierować.

Dodatkowo, sytuację tę potwierdzały światowe trendy, które wyraźnie odchodzą od produkcji prądu opartej na eksploatacji węgla, głównego surowca, na którym oparta jest polska energetyka. Tymczasem, bieżący rok przyniósł wstrzymanie inwestycji w ekologiczne elektrownie i wsparł rozwój węgla, jako surowca, z którego pozyskiwany jest prąd elektryczny.

Sytuacja węgla na świecie
Duży stopień emisji szkodliwego dwutlenku węgla do środowiska, jaki towarzyszy produkcji prądu pochodzącej z eksploatacji paliw kopalnych, przyczynia się do tracenia przez ten surowiec wysokiej pozycji na świecie. Globalna energetyka zaczyna zdecydowanie odchodzić od eksploatacji paliw kopalnych. Programy energetyczne światowych gospodarek zakładają masową inwestycję w odnawialne źródła energii i wycofywanie się z pozyskiwania prądu z węgla. Do roku 2040 moce zainstalowanych tzw. zielonych elektrowni mają wynosić 48% całego rynku energetycznego.  W Europie spadek udziału węgla w produkcji energii przewidywalny jest na poziomie aż 87 % do roku 2040.

Jak będzie wyglądała produkcja prądu elektrycznego w Polsce?
Olbrzymi spadek udziału węgla w energetyce europejskiej stawia Polskę w niezbyt zręcznej sytuacji. Polska wciąż bazuje wręcz na paliwach kopalnych, wiążąc z ich eksploatacją bezpieczeństwo i niezależność kraju. Specjaliści przewidują naciski na Polskę ze strony europejskiej związane z koniecznością wycofania udziału węgla i rozpoczęcia masowych inwestycji w odnawialne źródła energii. Jednak rok 2017 pokazał, że rząd nie ma zamiaru wycofywać się z węgla, zwiększając nakłady na elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne, a jednocześnie znacznie zmniejszając inwestycje w tzw. zielone elektrownie. Polska zobowiązuje się do rozpoczęcia starań i prac modernizacyjnych, których zadaniem będzie znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Ruszył również program, który zakłada dążenie do większej efektywności energetycznej, która ma przejawiać się mniejszym zużyciem, a tym samym zmniejszeniem poziomu produkcji, co również przyczyni się do minimalizowania emisji spalin. Programem objęte są wszystkie duże przedsiębiorstwa oraz placówki sektora publicznego. Wszystko wskazuje na to, że mimo światowych trendów odchodzenia od węgla, prąd elektryczny w Polsce wciąż będzie bazował właśnie na tym surowcu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz