Panele fotowoltaiczne wciąż niedocenianym źródłem energii elektrycznej

Panele fotowoltaiczne. czyli baterie słoneczne wciąż często mylone są z kolektorami słonecznymi. Tymczasem fotowoltaika działa na zupełnie innych zasadach. Inne jest również jej zastosowanie. Panele fotowoltaiczne nie podgrzewają wody jak kolektory, ale przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Jak to wygląda w praktyce? Gdzie takie panele można zainstalować? Co warto na ten temat wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne – czy to wystarczy?
Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne klasycznej polskiej rodziny. Prąd z paneli fotowoltaicznych zasili więc domowe urządzenia oraz dostarczy prąd niezbędny do oświetlenia budynku.

Co z ewentualnymi nadwyżkami prądu?
Okazuje się, że również i ta kwestia została rozwiązania. Ewentualne nadwyżki energii, których nie jest się w stanie wykorzystać można bowiem odsprzedać. Wiadomo, że latem energii ze słońca jest więcej niż zimą. Dlatego niekiedy w miesiącach letnich nie można zużyć całej wyprodukowanej dzięki nowoczesnym panelom fotowoltaicznych energii. W zimie z kolei może być jej za mało. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi zaprojektowany przez ustawodawcę półroczny okres rozliczania się z zakładem energetycznym. Odliczy od ilości energii pobranej zimą z sieci, ilość którą przekazuje się do sieci w okresie letnim. Można na tym niekiedy nawet nieco zarobić.

Kto może odsprzedawać energię?
Produkowanie prądu w ramach domowych instalacji fotowoltaicznych i odsprzedaż niewykorzystywanych nadwyżek prądu nie wymaga prowadzenia żadnej działalności gospodarczej. Nie trzeba mieć również żadnej koncesji itd. Jeśli tylko moc przyłączonej instalacji nie jest większa niż ta określona w umowie, do rozpoczęcia sprzedaży wystarczy tylko i wyłącznie proste zgłoszenie przyłączenia instalacji do większej sieci energetycznej.

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?
Okazuje się, że jest to łatwiejsze niż się wielu osobom wydaje. Co więcej zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW nie wymaga dodatkowej zgody. Nie trzeba także wzmacniać dachów. Są one bowiem projektowane na obciążenia wyższe niż te pochodzące od paneli fotowoltaicznych. Jednak pewna część dachu musi pozostawać niezacieniona. W przypadku paneli o mocy około 4kW będzie to około 30 metrów kwadratowych z wystawą południową. Jednak jeśli na dachu takiego miejsca nie ma, konstrukcję fotowoltaiczną można postawić równie dobrze na gruncie w odpowiednim miejscu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz